En oberoende lokal portal som bevakar evenemang, nöje och större händelser i Malmö.

Grand Malmö, Malmö

ViVii

Den 4 september, en vecka före riksdagsvalet, släpper proggbandet Året Var sitt debutalbum Året var 2026 - ett album som tar avstamp i ett politiskt laddat år där mycket tycks stå på spel.

I samband med släppet av nya singeln Ryggraden, en låt om arbetarklassen och dess betydelse i samhälle, presenterar bandet sin första kortare turné i december med ett stopp i Malmö 4 december!

Året Var växte fram ur Tove Styrkes och Sanna Sikborn Erixons gemensamma kärlek till progg, indiepop, rock och lyrik på svenska. Den 4 september släpper detta nystartade band debutalbumet Året var 2026. Albumet tar avstamp i ett politiskt laddat år, men riktar blicken lika mycket inåt som utåt. Genom personliga berättelser, samhällsobservationer och självironi undersöker bandet samtidens motsägelser, besvikelser och drömmar. Medverkar på albumet gör även Lotta Lundgren och Ulla Skoog.

Influenserna sträcker sig från Nationalteatern och Broder Daniel till Kjell Höglund och Adrienne Lenker. Musiken förenar samhällsskildringar med personliga berättelser, ofta med en välbehövlig dos humor och självdistans. Bandet tar influens från 1970-talets progg, både i uttryck och tilltal, men placerar den i en samtida kontext. ”Året Vars ambition är att skapa något som enar i en tid som ofta splittrar. Något helande när drömmar gått i kras. Något som väcker en gnista och en vilja att förändra. Och något att spegla sig i och skratta åt när det behövs” – Tove Styrke och Sanna Sikborn Erixon om Året Var

Biljetter & tider

FREDAG 12 MARS 2027 21:30 Insläpp 21:00
Datum12 mars 2027 21:30 Lägg till i kalender
PlatsGrand Malmö
Monbijougatan 17 Innergården, 2a våningen
21153 Malmö

Karta

Grand Malmö

KällaTickster
Senast uppdaterad12 oktober 2026

Boenden nära Grand Malmö